×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Ufuk Avrupa Programı kapsamında desteklenen bir ortak girişim olan Anahtar Dijital Teknolojiler (Key Digital Technologies – KDT) Ortak Girişimi’nin 2022 yılı çağrısı açılmıştır.

Çağrı Kapsamı:

KDT Ortak Girişimi 2022 yılında Araştırma ve İnovasyon Aksiyonu (Research and Innovation Action, RIA) ile İnovasyon Aksiyonu (Innovation Action, IA) olmak üzere 2 farklı aksiyon türünde 2 çağrıya aynı anda çıkmıştır. Aşağıdaki tabloda gösterildiği üzere IA çağrısında 1 genel 2 odak olmak üzere 3 başlık, RIA çağrısında 1 genel 1 odak olmak üzere 2 başlık olarak 2 çağrıda toplam 5 başlık başvuruya açılmıştır.

Aksiyon TürüÇağrı KoduKonu Başlığı
İnovasyon Aksiyonu (Innovation Action, IA)Call 2022-1 T1Konu 1: Genel
Call 2022-1 T2Konu 2: Silikon fotonik için endüstriyel tedarik zinciri
Call 2022-1 T3Konu 3: Özelleştirilebilir ve etki alanına özgü açık kaynak RISC-V işlemcilerin tasarımı
Araştırma ve İnovasyon Aksiyonu (Research and Innovation Action, RIA)Call 2022-2 T1Konu 1: Genel
Call 2022-2 T2Konu 2: Yeşil Mutabakat hedeflerini destekleyen eko tasarımlı akıllı elektronik sistemler

KDT Ortak Girişimi 2022 yılı çağrısı kapsamındaki genel konular için (Call 2022-1 T1 ve Call 2022-2 T1) 14 araştırma alanında (*Proses teknolojisi, ekipman, malzeme ve imalat *Bileşenler, modüller ve sistem entegrasyonu *Gömülü yazılım ve ötesi *Sistemler Sistemi (SoS) *Yapay zekâ, uç bilgi işlem ve gelişmiş kontrol *Bağlanırlık *Mimari ve tasarım: yöntemler ve araçlar *Kalite, güvenilirlik ve siber güvenlik *Ulaşım *Enerji *Dijital Endüstri *Sağlık ve refah *Tarımsal gıda ve doğal kaynaklar *Dijital Toplum) Ar-Ge ve yenilik projelerinin desteklenmesi hedeflenmektedir:

Proje sunacak uluslararası konsorsiyumun en az 3 farklı ülkeden 3 farklı ortaktan oluşması gerekmektedir. Uluslararası çağrı metnine ulaşmak, proje ortağı bulmak, başvuru kılavuzlarına ulaşmak ve “Fonlama ve İhale Portalı (Funding and Tenders Portal)” üzerinden uluslararası proje başvurusu yapabilmek için https://www.kdt-ju.europa.eu/calls/kdt-ju-calls-2022 sayfası incelenmelidir.

Çağrı sekretaryasına iletilecek uluslararası proje başvurularının yanı sıra projelerde Türkiye’den yer alacak araştırmacılar tarafından TÜBİTAK’a ulusal proje başvurusu yapılması zorunludur. Ulusal başvuru kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

Çağrı Takvimi

Uluslararası proje önerilerin “Funding and Tenders Portal” üzerinden sunulması için son tarih21.09.2022 (17:00, Brüksel saati)
TÜBİTAK Proje Başvuru Sistemi (https://uidb-pbs.tubitak.gov.tr/) üzerinden yapılacak ulusal ön başvurunun onaylanması için son tarih28.09.2022 (17:30 Türkiye saati)
TÜBİTAK Proje Başvuru Sistemi (https://uidb-pbs.tubitak.gov.tr/) üzerinden yapılacak ulusal ön başvurunun elektronik olarak imzalanması için son tarih04.10.2022 (17:30 Türkiye saati)

Duyurunun yayınlandığı web sayfasına erişmek için lütfen tıklayınız.