×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Çankaya Üniversitesi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve savunma sanayii sektörünün önde gelen şirketleri “Savunma Sanayii İçin Araştırmacı Yetiştirme Programına” (SAYP) imza attı. 10.10.2016 tarihinde Çankaya Üniversitesi Merkez kampüste gerçekleşen törene Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdi Mollamahmutoğlu, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı İsmet Atalar, HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, ROKETSAN Genel Müdür Yardımcısı Dr. Sartuk Karasoy, Bites Savunma Genel Müdürü Uğur Coşkun, ANOVA Kurucusu Simülasyon Direktörü Emre Öztürk, NUROL Makine Genel Müdür Yardımcısı Şenol Şahin, TUSAŞ Ortak Hizmetler Grup Başkanı Bekir Ata Yılmaz katıldı.

SAYP Programının amacı ve uygulama esasları aşağıda verilmiştir.

AMAÇ

1. Savunma sanayi sektörünün öncelikleri doğrultusunda ve SSM’nın yönlendirmesiyle, savunma sanayi şirketleri ile üniversiteler arasındaki bilgi transferinin daha sistematik hale getirilmesi,

2. Savunma sanayi şirketlerinde çalışanlar tarafından üniversitelerde yapılan lisansüstü tezlerin, şirketlerin Ar-Ge ihtiyaçlarına yönelik olacak şekilde yapılandırılması ve savunma sanayi sektörünün öncelikli alanlarına yönlendirilmesi,

3. Lisansüstü eğitim alacak olan öğrencilerin, savunma sanayi şirketleri tarafından sağlanan olanaklarla, savunma alanında nitelikli Ar-Ge elemanı olarak yetiştirilmesidir.

 

UYGULAMA ESASLARI

1. SAYP kapsamında lisansüstü eğitim alan öğrenciler, işbirliği yapılan savunma sanayi kuruluşları tarafından istihdam edilir. 2. Araştırmacılar, protokollerle belirlenen alanlarda ve koşullarda ilgili sanayi kuruluşunda görev yaparken üniversitelerde eğitimlerini sürdürürler.

3. Araştırmacılar, vaktinin bir bölümünü eğitim aldıkları üniversitede, diğer bölümünü ise ilgili sanayi kuruluşunda geçirirler.

4. Araştırmacıların lisansüstü tez konuları, üniversite öğretim üyeleri ve ilgili sanayi kuruluşlarının yetkilileri tarafından ortaklaşa belirlenir ve yönetilir.