×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Türkiye’den paydaşların 80 Milyar Avro bütçeli Horizon 2020’den en yüksek seviyede faydalanmalarını sağlamak için tasarlanan “TÜBİTAK Uluslararası İşbirliklerine Katılımı Özendirmeye Yönelik Destek ve Ödül Programları” kapsamında çeşitli destek ve ödüller sunulmaya başlandı.

“Destek Programları” Seyahat Desteği, Koordinatör Olma Desteği, Marie Skłodowska – Curie ve ERC Projeleri için Ön Değerlendirme Desteklerini içeriyor

Horizon 2020 Programı’na sunulacak projelerde yer almak isteyen paydaşların etkinliklere katılımları için her türlü masraflarının karşılandığı seyahat desteklerinden yılda 4 defaya kadar faydalanılabilecek.

Türkiye’den paydaşların projelerde lider olabilmelerini teşvik etmek amacıyla hazırlanan “Koordinatör Olma Destekleri” ile proje hazırlık sürecinde gerçekleştirilecek seyahatler, organizasyonlar ve eğitimler destekleniyor.

“Marie Skłodowska – Curie ve ERC Projeleri için Ön Değerlendirme Destekleri” ile ise, proje önerilerinin deneyimli uzmanlara ön değerlendirilmesi yaptırılarak başarı oranının artırılması amaçlanıyor.

Programlar Kapsamında Verilecek Ödüller

H2020 üyesi ülkeler arasında ilk defa uygulanacak “Başarı Ödülü” kapsamında, proje yürütücüsü, ekibi ve kurumu ödüllendirilecek. Örnek olarak, yürütücünün projedeki payı 220.000 Avro ise 15.400 Avro, 1.500.000 Avro ise 57.000 Avro tutarında ödül ödemesi yapılacak. Koordinatörler için ise ödül, bu tutarların 2 katına kadar çıkabilecek.

Projeleri eşik üstünde kalan ancak fonlanamayan proje ortaklarına 3.500 Avro, proje koordinatörlerine 7.000 Avro “Eşik Üstü Ödülü”; Türkiye’den bilim insanlarının, COST aksiyonlarının kurucu üyesi olmalarını sağlamak amacıyla da teşvik ödülleri verilecek.

Yoğun ilgi gören Destek ve Ödül Programı’nın daha da zenginleştirilmesi amacıyla TÜBİTAK tarafından yürütülen çalışmalar önümüzdeki dönemde de aynı hızla devam edecek.

Detaylı bilgi için www.h2020.org.tr web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.