×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Ayrıntılarına http://ec.europa.eu/research/industrial_technologies/index_en.html linkinden ulaşılan ve detayları aşağıda verilen “Horizon 2020 – Endüstriyel Liderlik” bölümüyle ilgili konularda hibe desteği almak amacıyla başvuran projeleri değerlendirmek ve izlemek amacıyla ihtiyaç duyulan uzmanlar için başvuru çağrısı açılmıştır. Özellikle üniversitemizde çok sayıda akademisyenimizin de uzmanlık alanlarından olan

–          Nanotechnologies,

–          Advanced materials,

–          Advanced manufacturing and processing

–          Biotechnology

–          and for cross-cutting and interdisciplinary questions

konularında Horizon 2020 projelerinde değerlendirme ve izleme konularında görev almak isteyen öğretim üyeleri ve görevlilerinin başvurmaları, hem Horizon 2020’inin şartlarını yakından tanımak ve proje ortakları bulabilmek için bir ağ geliştirmek hem de daha sonra Horizon 2020 hibelerinden yararlanan projeler yapmak veya ortağı olabilmek için çok yararlı olacaktır.

Horizon 2020 için uzman olarak başvurmak isteyen Üniversitemiz öğretim üyeleri ve görevlilerinin Participant Portal”dan “ilgi duyduklarını” belirtmeleri ve özgeçmişlerini girmeleri gerekmektedir.

Call for expression for Horizon 2020 expert evaluators
The European Commission has launched a call for expression of interest for experts for the evaluation of proposals under Horizon 2020, the EU’s new funding instrument for Research and Innovation (2014-2020), and for other tasks as described in the call.

Experts can register in the database on their own initiative or be named by organisations.

With this e-mail we are looking for experts specifically for the Horizon 2020 part “Industrial Leadership – Leadership in Enabling and Industrial Technologies” (LEIT),
and therein for the Key Enabling Technologies (KET), notably for

Nanotechnologies,
Advanced materials,
Advanced manufacturing and processing
Biotechnology

and for cross-cutting and interdisciplinary questions.

If you are already registered in the FP7 experts database and you are interested to continue under H2020, we invite you to update your profile on the Participant Portal.
Other interested experts are welcome to register on the Participant Portal.

Registered and new experts should tick the “Horizon 2020” box, and indicate their fields of expertise related to the NMP+B part of H2020.

We will need experts with a strong relevant research and technological background, and it will be important to cover appropriately the industrial dimension of our programme and to address all aspects of innovation.

In this context we would like to invite experts with strong background and expertise e.g. in

  • Industry and businesses including SMEs, in relation to Key Enabling Technologies, for individual technologies such as the areas above as well as for “cross-KET” and interdisciplinary issues,
  • Strategic business planning and development, product/service development, marketing – market know-how,
  • Industrial and project investment and financing,
  • Intellectual property and management/protection of know-how.

All details on this call for experts can be found on the Participant Portal.